Hesaplarda Borçlar ve Krediler

borçlar ve krediler

Borçlar ve krediler, çift giriş muhasebe sisteminin yapı taşlarıdır. Birçok muhasebe öğrencisi bu kelimelerin kullanımını kafa karıştırıcı bulmaktadır. Birçoğu zaten artı ve eksi gibi bildikleri bir şeyle bir benzetme yapmaya çalışarak onları anlamaya çalışıyorlar. Bununla birlikte, borçlar ve krediler artı ve eksi farklıdır. Bazen bir borç girişi hesap bakiyesinin yükselmesine neden olabilirken, bazı zamanlar hesap bakiyesinin düşmesine neden olabilir. Şimdi bu borç ve kredi sisteminin nasıl çalıştığını anlamaya çalışalım.

Borç kredisi sisteminin iki katmanlı bir sistem olduğu anlaşılabilir. Bir hesaba borçlandırılıp borçlandırılamayacağına karar vermekle ilgili adımlar şunlardır:

  1. Hesabın türünü saptayın
  2. İşlem türünü saptayın

Hesap Türü Tanınması

4’lü Sınıflandırma: Muhasebede dört ana sınıflandırma vardır. Bunlar varlık, yükümlülük, gelir ve giderlerdir. Herhangi bir madde bu sınıflamalardan tam olarak biri olarak sınıflandırılabilir. Bununla birlikte, aynı madde iki bölüme ayrılabilir ve kısmen varlık ve kısmi harcama olabilir.

İki Gruba Bölün: Bu 4 kategoriyi 2 kategoride konsolide edebiliriz. Giderler ve varlıklar, şirketten kaynakların çıkışını ifade eder. Gelir ve yükümlülükler, kaynakların firmaya girişi anlamına gelir. Böylece, hesaplar, çıkış ve giriş olarak sınıflandırılabilir.

  • Çıkış hesapları, yani giderler ve varlıkların varsayılan olarak borç bakiyesi verir.
  • Gelir hesapları, yani gelir ve satışlar, varsayılan olarak kredi bakiyesine sahiptir.

Varsayılan borç bakiyesi olan bir hesaba borçlandığınızda, değerini artırırsınız. Varsayılan borç bakiyesine sahip bir hesaba kredi verdiğinizde, hesabınızın değerini düşürürsünüz. Aynı şey kredi hesapları için de geçerlidir.

İşlem Tipini Belirleyin

Şimdi bir hesaba para yatırma veya kredilendirme yapmaya karar verebilirsiniz. Diyelim ki nakit bakiyenizi artırmanız gerekiyor. Nakit bir varlıktır ve bu nedenle varsayılan olarak borç bakiyesi verir. Daha fazla borç yüklediğinizde, dengesini arttırırsınız. Dolayısıyla nakit hesabından borç vereceksiniz.

Benzer şekilde, bir öğenin borçlandırılmasını veya kredilendirilmesini isteyip istemediğinizi de tespit edebilirsiniz. Bir kontrol olarak, her işlemdeki borçların kredilere eşit olduğundan emin olmalısınız. Bu muhasebenin temel ilkesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir