Muhasebe Verilerini Kimler Kullanır?

muhasebe verileri

Finansal raporlama çok çeşitli kullanıcılar tarafından çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Bu nedenle ortak bir muhasebe çerçevesi belirlemek zor olmuştur. Pek çok paydaş muhasebe bilgisi konusunda zıt ihtiyaçlara sahiptir. Paydaşlara ve muhasebe verilerine olan ihtiyaçlarına göz atalım:

Sermaye Piyasaları: Muhasebe bilgileri sermaye piyasalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hisse senedi fiyatı finansal verilere göre yukarı ve aşağı hareket eder. Bunun nedeni, verilerin bir şirketin performansının en son ölçümünü sağlamasıdır.

Kredi verenler: Kredi verenler, firmanın kredibilitesini değerlendirmek için muhasebe verilerini kullanır. Gerçekte borç verenler, şirketin mevcut nakit akışından borç yükümlülüklerini karşılayıp karşılayamayacağını öğrenmek için firmanın finansal tablolarına bakmaktadır. Muhasebe verileri böylece risklerini önlemeye yardımcı olur.

Hükümet: İşletme elde edilen kârla doğru orantılı olarak vergi ödemek zorundadır. Kâr, Gelir Tablosu yani bir muhasebe belgesi hazırlamanın nihai sonucudur. Vergiler organizasyon için bir masraftır. Bu nedenle, büyük olasılıkla şirketler daha az kazanç göstererek bu sorumluluğu azaltmaya çalışacaklardır. Böylece hükümet ayrıca, vergilendirmede adil vergi ödenmesini sağlamak için muhasebe verilerine ihtiyaç duyar.

Çalışanlar: Çalışanlar emek şeklinde şirkete kredi sağlarlar. Hemen çalışıyorlar ve ayın sonunda ödeme bekliyorlar, dolayısıyla her ay işverene ortalama 30 gün kredi sağlıyorlar. Bu itibarla çalışanların firmanın iç işleyişleri ve ücretlerini alıp almamaları konusunda endişe etme hakları vardır. Sektörde yaşanan birçok olay, çalışanların çalıştıkları şirketlerin mali tablolarına bakma ihtiyacına ışık tutmuştur.

Yöneticiler: Yöneticiler firmanın operasyonlarını kontrol etmekle görevlidir. Bununla birlikte, kontrol büyük oranda doğru bilginin doğru zamanda bulunmasına bağlıdır. Bu işlev muhasebe tarafından sunulur. Yöneticiler, durumla ilgili periyodik güncellemeler alır ve önümüzdeki dönemlerde bunların analizini yapacak ve performanslarını artıracak konumdadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir