Tahakkuk Esaslı Muhasebe Nedir?

Muhasebenin Para Dayanağı

Muhasebenin nakit esasları, gelirleri ve harcamaları kaydetmek için makbuz ve nakit ödeme kullanır. Bu nedenle, bir işletmenin nakit ödeme esasına göre, 3 ay sonra Nisan ayında bir maaş ödemesi yapması halinde, Nisan ayında nakit olarak ödeneceği için gider olarak kabul edilir. Ayrıca, aynı şirket Nisan ayında Mayıs ayı için avans ödemesi yaparsa, Nisan ayı için gider olarak kabul edilecektir.

Benzer şekilde, firmaların ürünlerine değer katmak için harcadıkları zaman, masraflar olarak ortaya çıkar. Sadece satış kapalıyken ve nakit geldiğinde, gelir kaydedilir. Nakit esaslı muhasebeleştirme, nakit alındığında peşin ödemeleri gelir olarak kabul eder.

Nakit bazında muhasebe ile ilgili belirgin sorunlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Giderler dağınık olma eğilimindedir:

Firmaların ticaret kredilerini kendileri için müzakere etmesi nadir değildir. Ticari kredi koşulları altında, firmalar bir süre içinde ham maddeleri kullanır ve daha sonra kullanım için bir toplu ödeme yaparlar. Muhasebenin nakit esasına göre, tüm masraflar ödeme yapıldığı anda bir defada mali tablolarda görünür. Bu, mali tablolarda masrafları karıştırır.

Gelirler dağınık olma eğilimindedir:

Tedarikçilerimizden kredi kullandığımız gibi, bizimle ilgilenen firmalar da kredimizi kullanma eğilimindedir. Ödemelerimizi de bir toplu ödeme olarak yaparlar. Bu nedenle giderler gibi, gelir de darmadağın olma eğilimindedir.

Finansal durum önceden kestirilemez:

Muhasebenin nakit esasına göre, bazı aylarda hiç veya çok az gelir ve gider ve bazılarında çok büyük gelir ve harcamalar olacaktır. Bu, dağınıklık etkisi nedeniyle olacaktır. Sonuç olarak, finansal durum öngörülemez hale gelir.

Tahakkuk Esasları

Öte yandan, tahakkuk esaslı muhasebe, kazanıldığında gelir kaydedilmekte ve gerçekleştiğinde masrafları muhasebeleştirmektedir:

Firma, hammaddeyi, kullanıldığında tutarlı bir şekilde harcayacak ve ödeme yapıldığında tek bir ücretle karşılayamayacaktır.

Firma, satışla ilgili tüm sorumlulukların yerine getirildiği ve firmanın müşteriden para talep etme hakkı olduğu zaman gelir kaydedecektir.

Alınan avans nakit olarak kabul edilir. Firma ya nakiti iade etmek ya da aynısını yerine getirmek zorunda kalacak.

Genellikle nakit ve tahakkuk esasına dayalı bir muhasebe kullanırız. Nakit akış tablosu, firmanın nakit durumunu açıklarken, kar ve zarar hesabı ve bilanço tahakkuk esasına göre hazırlanır.

Ayrıca işin yönetsel ayağı ile ilgili (finansal yönetim) bilgi almak isteyenlere http://www.finanskurslari.org/category/finansal-yonetim sitesini önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir